کتاب هدیه کتاب

چگونه مذاکره کننده بهتری شویم

چگونه مذاکره کننده بهتری شویم
ناشر: ماهان
کد کتاب: 106894
نویسنده: جیمزجی.پیترسون
مترجم: شکوه نیروبخش
ابعاد(قطع): رقعی(21.5*14.5)
شمارگان: 1000
سال چاپ: 1393
مشخصات: جلد نرم(شومیز)،متن تک رنگ،کاغذ 70gتحریر
شابک: 978-964-2593-61-3
وزن(گرم): 300
قیمت: 22,000تومان

اگر خوب فکر کنید متوجه می‌شوید که شما روزانه در بسیاری از مواقع بحث و مذاکره می‌کنید. برای پیدا کردن شغل یا ترفیع رتبه‏ و یا در مورد این‌که ناهار را در کجا بخورید و یا با همسر و یا کسانی که دوستشان دارید در مورد این‌که تعطیلات را کجا سپری کنید بحث و مذاکره می‌کنید.
چرا اکثر ما از مذاکره کردن بیزاریم؟ چرا؟ فقط به یک دلیل، مذاکره کردن‏‏‏‏‎ْ مهارتی مثل خواندن و نوشتن نیست که به ما آموخته شده باشد. ما گمان می‌کنیم که این مهارت‏ْْْْْْْْ‎‎‎‏‎‏‎‏‎‎‏، امری اکتسابی است و نیازی به آموزش ندارد. این بیزار بودن و رنجش ما از مذاکره ناشی از همه تجارب تلخ و ناخوشایندی است که هنگام مذاکره با آن روبروی شده‌ایم. شاید هم ریشه در روش تربیتی ما داشته باشد. همیشه به ما آموخته‌اند که سعی کنیم در برابر دیگران کوتاه بیاییم و روابط دوستانه‌ای با آن‌ها برقرار کنیم، و از بحث کردن و مذاکره بپرهیزیم و همیشه تلاش می‌کنیم رضایت افراد را جلب کنیم و آن‌ها ‌را رنجیده‌خاطر نکنیم تا همیشه مورد ستایش قرار گیریم. ممکن است که برخی از ما مذاکره را در قالب یک جنگ و نزاع ببینیم و از خراب شدن روابط بدون این‌که حتا به مقصود خود برسیم بترسیم و در مورد آن نگران باشیم. منظور از مذاکرات موفق و پیروز، مذاکراتی است که نتیجه آن «برنده ـ برنده » باشد. طوری که هر دو طرف احساس رضایت کنند‏‏، مذاکراتی که منجر به نتایج «برنده ـ برنده» می‌شود روابط بادام‌تر و مستحکم‌تر می‌کند.در تفکر قدیمی مذاکره کردن به معنای نبرد، برای رسیدن به خواسته‌ها با نتیجه برنده ـ بازنده و یا بازنده ـ بازنده بود در مقابل، مذاکراتِ «برنده ـ برنده» براساس صداقت و روابط اثربخش شکل گرفته یعنی هر دو طرف بتوانند تا حد زیادی به مقصود خود دست یابند و یا دست کم به بیش از آنچه که انتظارش را داشته‌اند برسند.
در این‌جا از داستان دو خواهری که بر سر یک پرتقال با هم مشاجره می‌کردند استفاده می‌کنیم.آن‌ها به هیچ طریقی نمی‌توانستند برای تقسیم پرتقال با هم به توافق برسند تا این‌که مادرشان آن را به دو نیم تقسیم کرد و به هر خواهر یک نیم داد. خواهر اول نصف پرتقال را گرفت میوه‌اش را خورد و پوستش را دور انداخت خواهر دوم میوه را دورانداخت و از پوستش برای درست کردن کیک استفاده کرد. در واقع هیچ یک از خواهرها نتوانست خواسته دیگری را درک کند و فقط متوجه خواسته‌ها و تمایلات خود بود. اگر آن‌ها حاضر شده بودند تا با هم درست مراوده کنند، یکی می‌توانست به کل میوه برسد و دیگری به تمام پوست پرتقال. در عوض هر دوی آن‌ها کمتر از آنچه که می‌خواستند بدست آوردند. در واقع مذاکره کردن مؤثر و مفید، چیزی بیشتر از داشتن عقل سلیم و مراوده و درک یکدیگر نیست. شما می‌توانید بیاموزید که یک مذاکره کننده خوب باشید اگر:
ــ بدانید چه چیزی می‌خواهید و حاضرید چه چیزهایی را رها کنید یا از دست بدهید.
ــ بدانید و متوجه شوید که خواسته‌های طرف مقابل چه هستند و حاضر است که از چه چیزهایی دست بکشد.
ــ با این نگرش پای میز مذاکره بیایید، که چگونه هر دو طرف می‌توانید در مذاکره برنده و از رضایت کافی برخوردار شوید.
ــ در مورد ضروریات و اساس کار مذاکره، از جمله روش حل مسئله، گوش دادن، مبانی مدیریت مشاجره و کاربرد استراتژی‌ها و شیوه‌ها و فنونِ بحث و مذاکره مهارت پیدا کنید.
این کتاب از پنج فصل تشکیل شده است که هر فصل از موارد زیر تشکیل گردیده است:
فصل اول: «روش‌های مذاکره و درک متقابل»، در این فصل شما می‌آموزید که در حین مذاکره روش غالبی که مخصوص شماست چیست و چه ویژگی‌هایی (هم خوب و هم بد) با آن روش پیوند می‌خورد، چگونه در روش خود نکات مثبت را برجسته و نکات منفی را کاهش دهید و چگونه با روش‌های رقیبتان روبرو شده و با آن‌ها برخورد کنید.
فصل دوم: «گوش دادن، مهارت اصلی مذاکره» اکثر ما می‌پنداریم که می‌دانیم مهارت گوش دادن چیست و چگونه باید آن را انجام دهیم. در واقع ما دو گوش بیشتر نداریم، غیر از این است؟ پس شما خواهید آموخت که گوش دادن با شنیدن فرق دارد و گوش دادن مؤثر و درست نسبت به شنیدن ساده به ممارست و تمرکز بیشتری نیاز دارد. همچنین می‌آموزید که آیا شما شنونده خوبی هستید یا نه و چگونه می‌توانید شنونده بهتری شوید به طوری که نتایج مذاکرات خود را به حد اعلی برسانید.
فصل سوم: «مدیریت مشاجره» در اینجا خواهید آموخت که چرا بیشتر ما از مذاکره بیزاریم و از آن پرهیز می‌کنیم و می‌آموزید که در زمان مشاجره و درگیری ، چگونه از هر کدام از پنج روش پیشنهادی این فصل برای حل درگیری‌ها به‌طور مؤثر و کارآمد استفاده کنیم.
فصل چهارم: «اهمیت داشتن اعتماد به نفس و جسارت در مذکرات» در این فصل خواهید آموخت که میزان اعتماد به نفس و جسارت شما چقدر است، می‌آموزید که داشتن اعتماد به نفس و جسارت به معنای رفتار سلطه‌جویانه نیست و درمی‌یابید. که چگونه برای برخورد کردن با افراد سرسخت و کنترل شرایط دشوار از استراتژی‌های مختلف استفاده کنید.
فصل پنجم: «زمان عمل کردن فرا رسیده است: بیایید مذاکره کنیم» در این مرحله مهارت‌هایی را می‌آموزید که اساس و پایۀ اصلی مذاکرات برنده- برنده هستند در این فصل آن‌چه را که می‌آموزید این است که چگونه مذاکرات خود را طراحی کرده و چهارچوب آن را در ذهنتان بکشید. در این‌جا اهمیت و ضرورت زمان‏، قدرت، اطلاعات و موقعیت را خواهید دید در این فصل اشتباهات رایجی را که معمولا مذاکره کنندگان ناشی و بی‌تجربه به آن مرتکب می‌شوند را خواهید خواند و به شما آموخته خواهد شد که چگونه از آن‌ها اجتناب کنید و از تجربیات آن‌ها بخوبی استفاده کنید. تاکتیک‌های مختلفی را خواهید آموخت و اینکه چگونه در حین مذاکرات متوجه تاکتیک‌ها و ترفندهای طرف مقابل شوید و آن‌ها را خنثی کنید. در پایان خواهید آموخت که چگونه از پس مذاکرات بین‌المللی طولانی مدت برآیید.

کتاب
نویسنده جیمزجی.پیترسون
مترجم شکوه نیروبخش
ابعاد(قطع) رقعی(21.5*14.5)
شمارگان 1000
سال چاپ 1393
مشخصات جلد نرم(شومیز)،متن تک رنگ،کاغذ 70gتحریر
شابک 978-964-2593-61-3
وزن(گرم) 300

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید: